תוצאות מאכזבות לבדיקות סקר לסרטן שחלות (The Lancet)

תאריך: 20/06/2021

בדיקות סקר לאבחנה מוקדמת של סרטן שחלות לא הובילו להפחתת שיעורי התמותה, כך עולה מתוצאות מחקר גדול מבריטניה שפורסמו בכתב העת The Lancet.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי סרטן שחלות עדיין מלווה בפרוגנוזה גרועה ומרבית הנשים מאובחנות עם מחלה מתקדמת. לפיכך, הם השלימו את מחקר UKCTOCS (UK Collaborative Trial of Ovarian Cancer Screening) במטרה לקבוע אם בדיקות סקר עשויות להפחית את הסיכון לתמותה עקב המחלה. הם מדווחים על התמותה עקב סרטן שחלות לאחר מעקב ארוך-טווח אחר משתתפות במחקר זה.

המחקר האקראי-מבוקר כלל נשים לאחר-מנופאוזה בגילאי 50-74 שנים, אשר גויסו מ-13 מרכזים באנגליה, ווילס וצפון אירלנד. המשתתפות חולקו באקראי ביחס 1:1:2 להשלמת בדיקות סקר משולבות כל שנה, בדיקת אולטרה-סאונד דרך הנרתיק כל שנה, או לקבוצת ביקורת ללא בדיקות סקר.

התוצא העיקרי היה תמותה עקב סרטן שחלות או חצוצרות עד 30 ביוני 2020.

ניתוח הנתונים כלל 202,562 נשים, מהן 50,625 (25%) נשים שעברו בדיקות סקר משולבות כל שנה, 50,623 נשים (25%) שעברו בדיקת אולטרה-סאונד דרך הנרתיק כל שנה ו-101,314 נשים (50%) בקבוצת הביקורת.

לאחר חציון מעקב של 16.3 שנים, 2,055 אובחנו עם סרטן שחלות או חצוצרות, כולל 1% מהנשים בקבוצת בדיקות סקר משולבות כל שנה, 1% מהנשים בקבוצת בדיקת אולטרה-סאונד דרך הנרתיק כל שנה ו-1.0% בקבוצת הפלסבו.

בהשוואה לקבוצת הביקורת, בקרב נשים שהשלימו בדיקות סקר משולבות כל שנה נרשמה עליה של 47.2% בשיעורי היארעות מחלה בשלב I וירידה של 24.5% בשיעורי היארעות מחלה בשלב 4. ההיארעות של מחלה בשלב I או II הייתה גבוהה ב-39.2% בנשים בקבוצה זו, בהשוואה לקבוצת הביקורת, בעוד שהיארעות מחלה בשלב III או IV הייתה נמוכה ב-10.2%.

במהלך המעקב תועדו 1,206 מקרי תמותה עקב הממאירות, כאשר שיעורי התמותה עמדו על 0.6% בקרב נשים בקבוצת בדיקות סקר משולבות כל שנה, 0.6% בקרב אלו שהשלימו בדיקת אולטרה-סאונד דרך הנרתיק כל שנה ועל 0.6% בקבוצת הביקורת.

לא תועדה ירידה משמעותית בשיעורי התמותה עקב סרטן שחלות וחצוצרות בין נשים שהשלימו בדיקות סקר משולבות כל שנה, אלו שהשלימו בדיקת אולטרה-סאונד שנתית, או אלו שלא השלימו כל בדיקת סקר לסרטן שחלות.

החוקרים כותבים כי מאחר ובדיקות סקר לא הפחיתו משמעותית את שיעורי התמותה עקב סרטן שחלות וחצוצרות, לא ניתן להמליץ על בדיקות סקר לממאירות באוכלוסיה הכללית.

The Lancet 2021

לידיעה במדסקייפ

פורסם בקטגוריה חדשות , מאת מערכת החברה הישראלית לגינקולוגיה אונקולוגית.

כתיבת תגובה