מומחים קוראים לשאוף ליעד הכחדת כל סוגי הממאירויות על-רקע HPV (מתוך Prev Med)

תאריך: 11/04/2021

מומחים מטעם ארגון הבריאות העולמי (World Health Organization) טוענים כי הכחדת ממאירויות בצוואר הרחם ברחבי העולם הינה יעד אפשרי, כאשר ארגונים רבים אחרים תומכים בהשגת מטרה זו. מעבר לכך, רבים סבורים כי מדובר ביעד חלקי בלבד, כאשר המטרה הרחבה היא להביא להכחדת כלל הממאירויות על-רקע זני HPV המכוסים בחיסונים הזמינים כנגד הנגיף, הן בגברים והן בנשים.

בטווח הארוך, הקריאה של ארגון הבריאות העולמי להכחדת מקרי סרטן צוואר הרחם אינה שאפתנית דיו ומומחים בתחום סבורים כי במידה ומנסים להכחיד את ממאירות זו בלבד, זוכים רק בחצי מהמרוץ. אך השאלה הגדולה יותר היא למה לא לנסות להיפטר לחלוטין מהנגיף, כך שלא יגרום עוד צרות. עם זאת, הזכייה במרוץ תלויה במתן החיסון כנגד HPV לשני המינים, בעוד שכיום, ארגון הבריאות העולמי תומך בחיסון ובדיקות סקר בנשים בלבד.

בחלק מהמדינות ברחבי העולם כבר לקחו את הדברים לידיהם, כאשר נכון לחודש מאי בשנת 2020, 33 מדינות וארבע מחוזות קבעו משטרי חיסון כנגד נגיף HPV ללא תלות במין המטופל. אחרים קוראים להרחבה גדולה עוד יותר של מתן החיסון כנגד HPV לגברים ולנשים.

המטרה הסופית צריכה להיות הכחדת כלל הממאירויות על-רקע זיהום בנגיף HPV, אך לשם כך, נדרש מתן החיסון לגברים ולנשים.

הסיבה בגינה בארגון הבריאות העולמי פתחו בהצבת יעד הכחדת סרטן צוואר הרחם נובעת ככל הנראה מכך שמדובר בסרטן הראשון אותו ניתן להכחיד עם חיסון זה, כאשר ברמה העולמית, סרטן צוואר הרחם מהווה את הנטל הגדול ביותר של ממאירויות על-רקע HPV.

עם זאת, חשוב להבין כי לא רק נשים מצויות בסיכון למחלה על-רקע זיהום בנגיף HPV, גם בגברים ייתכנו השלכות חמורות עקב הזיהום בנגיף HPV. למעשה, שיעור ממאירויות על-רקע HPV ושיעורי התמותה גברים עולים על אלו שתועדו בנשים במדינות בהן תכניות סקר לסרטן צוואר רחם.

שיעורי סרטן פי הטבעת בקרב גברים המקיימים יחסי מין עם גברים גבוהים לפחות כמו שיעורי סרטן צוואר הרחם בנשים המתגוררות במדינות העניות ביותר בעולם, האחראיות כיום ל-85% ממקרי התמותה עקב סרטן צוואר הרחם. במידה וגברים המקיימים יחסי מין עם גברים הם גם נשאי HIV, שיעורי סרטן פי הטבעת גבוהים עוד יותר.

מקרים של קרצינומה של תאי קשקש בחלל האף והפה נקשרו בפרט עם זן מסוים של הנגיף, HPV16. כיום ישנה מגפה של ממאירות זו בקרב גברים בגיל העמידה בדנמרק, פינלנד, נורבגיה ושבדיה; שיעורי ההיארעות עלו פי שלוש במהלך 30 השנים האחרונים. המומחים מציעים תכנית דו-שלבית – חיסון בנים ובנות בגיל ההתבגרות עם תכנית סקר למבוגרים שנולדו עד שנת 1995.

Prev Med. 2021;144

לידיעה במדסקייפ

פורסם בקטגוריה חדשות , מאת מערכת החברה הישראלית לגינקולוגיה אונקולוגית.

כתיבת תגובה